IFER byl založen v roce 1994. Od té doby IFER zpracoval téměř tři sta výzkumných projektů, buď samostatně nebo ve spolupráci s celou řadou domácích i zahraničních výzkumných partnerů a klientů. IFER dnes působí v mnoha projektových aktivitách od boreálního pásma do tropických oblastí. V souvislosti se svými výzkumnými a poradenskými aktivitami IFER také vyvíjí a nabízí své vlastní produkty – pokročilé softwarové nástroje pro počítačový terénní sběr dat, mapování, analýzu, růstové modely atd.
2018-2022
V tomto období IFER rozšiřuje své portfolio řešených projektů o témata bezpečnostního výzkumu (Ministerstvo vnitra) ke snížení požárního rizika v lesích a krajině v týmové spolupráci s ÚVGZ AVČR. IFER řeší aktuální projekty zaměřené na lesnickou adaptaci a projekce vývoje lesních zdrojů s postupem řešení kalamitní situace a její dopady adaptační management v lesnictví, změnu druhové skladby, produkční možnosti a emise skleníkových plynů. IFER jako člen Národního inventarizačního systému realizuje technické projekty ve vazbě na emisní závazky ČR a emisní bilanci sektorů Zemědělství a LULUCF (Krajina a lesnictví). V mezinárodním prostředí se IFER zapojuje do významných evropských iniciativ a projektů: je součástí projektu LIFETERRA (www.lifeterra.eu) s cílem výrazně posílit zalesňování v EU, a zapojuje se do projektu EU ForestNavigator (www.forestnavigator.eu), který analyzuje mitigační možnosti lesnictví a návazných sektorů EU.
2017
IFER ve spolupráci s UK v Praze zahajuje projekt NAZV Optimalizace managementu obnovy lesních porostů na stanovištích dotčených povrchovou těžbou, který se zabývá problematikou lesnické revitalizace těchto problematických oblastí.
2016
V tomto roce byl ukončen projekt ACECZECHFOR – Dopady měnících se růstových podmínek na přírůst dřevin, produkci porostů a vitalitu ‐ nebezpečí či příležitost pro středoevropské lesnictví? (www.aceczechfor.ifer.cz). Projekt podpořila GAČR a IFER koordinoval tým ústavů Ústavu výzkumu globální změny AVČR, Botanického Ú AVČR a Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Projekt přinesl zásadní výsledky o stavu lesů na bázi dat opakovaného šetření Inventarizace krajiny CzechTerra (www.czechterra.cz). IFER se také podílel na dokončení projektu FRAMEADAPT (www.frameadapt.cz), který vypracoval katalog lesnických adaptačních opatření pro podmínky ČR.
2015
Na semináři „Lesnická adaptační strategie pro Beskydy“ ve Frýdku-Místku byly představeny finální výstupy a závěrečná doporučení vyplývající z projektu LASPROBES širší odborné veřejnosti, vč. interpretace navržených opatření lesnické adaptační strategie, která reaguje na měnící se růstové prostředí a zhoršený stav lesních ekosystémů s dominancí smrku. V rámci projektu ACECZECHFOR byly zpracovány výsledky opakovaného šetření Inventarizace krajiny CzechTerra a představeny na XVIII. Sněmu lesníků k NLP v Hradci Králové a formou semináře též na MŽP. V roce 2015 byla aplikace MONIS uvedena v Opavské lesní úspěšně do plného provozu, vč. zprovoznění nezávislého serveru pro archivaci dat. Pro LČR (kontrolní měření pro aukce dříví), VLS v divizi Mimoň a několik soukromých vlastníků lesa byly zjišťovány zásoby nastojato. Aplikace CZETAX se v praxi osvědčila, proto byla použita pro tvorbu LHP v Přemyslovicích a v lesích soukromé majitelky D.Horákové. Spolupráce na Kapverdách pokračuje tvorbou LHP pro ostrov Maio a zaměřením vodních zdrojů. V říjnu proběhlo v Irsku v rámci přípravy III.cyklu NIL proškolení pracovního týmu.
2014
V roce 2014 IFER oslavil dvacátý rok existence. Oslava výročí proběhla formou přátelského setkání se všemi, kteří se v uplynulých letech na práci IFER podíleli. V tomto roce jsme se zaměřili na prezentaci firmy, a to aktivní účastí na veletrzích doma (Silva Regina) i v zahraničí (INTERGEO). Uspořádali jsem v pořadí již 5. konferenci pro uživatele Field-Map, zaměřenou na výměnu zkušeností mezi uživateli a seznámení se s novými aplikacemi technologie Field-Map, včetně ukázek konkrétních projektů. Konference se zúčastnilo celkem 23 uživatelů z 11 zemí. V rámci projektu METODY II se uskutečnilo několik kurzů tzv. Letních škol inventarizace lesa. Tyto týdenní kurzy byly určeny studentům a doktorandům z lesnických VŠ a jejich cílem bylo seznámit studenty s použitím moderní technologie Field-Map pro zjišťování stavu lesních ekosystémů. Ve spolupráci s nakladatelstvím Lesnická práce byly publikovány studijní materiály ve formě skript s názvem „Metody studia lesních ekostémů s využitím technologie Field-Map“.
2013
V roce 2013 se IFER zaměřil na vývoj a provozní uplatnění nového technologického prostředí vhodného pro tvorbu a obnovu LHP a lesnickou evidenci. IFER navázal spolupráci se středními a vyššími odbornými lesnickými školami. Byl dokončen projekt pro společnost Příroda, kdy byl vyvinut taxační software CZETAX a bylo jím zpracováno a odevzdáno téměř 60 000 ha lesních hospodářských plánů a osnov, z toho téměř 56 000 ha byly lesní hospodářské plány pro LČR. Mezi klíčové aktivity roku 2013 patřilo řešení projektu GS LČR zaměřeného na problematiku zdravotního stavu lesa v Beskydech a zahájení projektu GAČR zaměřeného na retrospektivní analýzu růstu dřevin v České republice, řešeného ve spolupráci se čtyřmi partnerskými ústavy (ČHMÚ, BÚ AVČR, PF JČU, CzechGlobe). Během roku 2013 došlo k organizačním a kompetenčním změnám v obchodním oddělení firmy.
2012
V roce 2012 byl pro firmu Příroda s.r.o. vyvíjen taxační software CZETAX, který je určen pro podporu tvorby lesních hospodářských plánů a osnov. Vývoj se soustředil na dokončení výpočtového aparátu taxace, tisky výstupních sestav a úpravy vzhledu a ergonomie ovládání pro stolní aplikaci. IFER též vyvinul softwarovou aplikaci pro porovnání modelových a skutečných nákladů na obnovu lesa, následnou péči o kulturu a výchovu do 10 let věku porostů. Výsledky modelování budou využitelné pro finanční plánování pěstební činnosti i zpětné hodnocenískutečné nákladovosti pěstební činnosti. V květnu 2012 byl úspěšně ukončen a obhájen projekt CzechForScen. Projekt LASPROBES navázal na předchozí řešení projektu v oblasti fyziologických šetření, monitorační sítě a pěstebního experimentu a nově prezentoval modelové projekce a návrh struktury lesnické adaptační strategie. V roce 2012 IFER spolupracoval s centrálou Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) v Japonsku, když se zapojil do testování nově vyvíjeného softwaru pro reportování emisí skleníkových plynů v rámci národních emisních inventur. V rámci projektu S-TROM a METODY II se IFER podílí na vytvoření sítě lesnicky orientovaných pracovišť, prostřednictvím které jsou členové cílové skupiny získávat zkušenosti z oboru, které nelze získat jiným způsobem. V roce 2012 se IFER zapojil do řešení mezinárodních projektů ARANGE (multifukční lesnické hospodaření v horských oblastech Evropy.), CASTLE (podpora lesnického vzdělávání) a INFRES (zaměřeno na obnovitelné zdroje). I v tomto roce pokračovala spolupráce na Národní inventarizaci lesů v Rusku, v Irsku a na Kapverdských ostrovech.
2011
Z hlediska výzkumné činnosti byla významná účast ve čtyřech různých mezinárodních konsorciích, která se ucházela o projekty výzkumu a vývoje financované v rámci 7. rámcového programu Evropské unie. V roce 2011 pokračovala spolupráce s ROSLESINFORG. Hlavním předmětem práce byl vývoj specifických programů pro zpracování dat a jejich archivaci a dále kontroly dat Státní inventarizace lesů. Pro potřeby VLS ČR IFER připravil a organizačně zajistil prodej dřeva stojících stromů v lesních porostech formou veřejné obchodní soutěže. V posledním roce řešení projektu CzechTerra bylo kompletně připraveno opakované šetření inventarizace krajiny a systém byl několikrát představen potenciálním uživatelům. Pro projekt CzechForScen byla zpracována podkladová zpráva analyzující adaptační a mitigační opatření v lesnictví navrhované v České republice a ve vybraných zemích EU. Druhý rok řešení projektu LASPROBES navázal na řešení projektu v prvním roce, a to především v oblasti fyziologických experimentů a v oblasti terénního šetření na revidované monitorační síti v zájmové oblasti LHC Jablunkov. Pokračoval též vývoj nástrojů technologické podpory tvorby LHP a spolupráce na mezinárodních projektech MOTIVE a Northern Tosia.
2010
Na podzim 2010 se podařilo podepsat novou smlouvu o spolupráci na projektu národní inventarizace lesů Ruska s institucí ROSLESINFORG. Do Ruska se v roce 2010 podařilo dodat sady technologie Field-Map určených pro výuku na středních školách. Byl úspěšně ukončen projekt mezinárodní rozvojové spolupráce na Ukrajině (TechInLes II ). Pro projekt CzechForScen byla v tomto roce zpracována podkladová zpráva analyzující příspěvek lesa a lesnictví v emisní inventuře České republiky. V rámci projektu CzechTerra byla zpracována všechna data a byla připravena kompletní zpráva dokumentující řešení, výsledky i použité metodické postupy. V březnu 2010 metodický koncept „inventarizace krajiny“ prošel úspěšně mezinárodní oponenturou. Předáním výstupů skončil v roce 2010 projekt VaV Rozšíření tisu červeného v České republice. V prvním roce řešení projektu LASPROBES proběhla syntéza dosavadních poznatků o zájmové oblasti, popis monitorační sítě a základní inventarizační šetření, založení fyziologických a pěstebních experimentů a analýza údajů o hospodaření na základě LHP a LHE. Proběhlo čtvrté opakování šetření škod zvěří, které umožnilo analyzovat vývoj poškození v jednotlivých letech v kontextu celé republiky. V roce 2010 byly rozpracovány nástroje technologické podpory tvorby LHP. IFER pokračoval ve spolupráci na mezinárodních projektech MOTIVE a Northern Tosia.
2009

Pokračujeme v podpoře Národní inventarizace lesů Ruské Federace. Podařilo se navázat spolupráci s několika francouskými institucemi v oblasti inventarizace lesa. Nadále pracujeme na projektu mezinárodní rozvojové spolupráce na Ukrajině; v rámci tohoto projektu jsou rozvíjeny metody počítačem podporované terénní taxace.
Rozvíjíme marketingové aktivity v Malajsii, Gabonu a Peru.
2008
Naplno se rozběhla podpora Národní inventarizace lesů Ruské Federace. V Malajsii jsme zpracovali další z projektů inventarizace uhlíku pro nadaci FACE. Významným projektem pro rozvoj firmy byl také vývoj modelu sortimentace stojícího dříví pro lesní celky ve správě VLS, s. p. V souvislosti s rozvojem aktivit stoupá i počet pracovníků – ke konci roku 2008 má IFER 30 zaměstnanců.
2007
V tomto roce bylo zahájeno hned několik zásadních projektů v historii IFER. Rozběhl se pětiletý projekt Ministerstva životního prostředí ČR CzechTerra, řešící adaptaci krajinných celků na změny klimatu. Byl také zahájen projekt inventarizace tisu červeného na území ČR a realizovali jsme pilotní projekt sortimentace nastojato pro Vojenské lesy a statky, s. p.
Na podzim roku 2007 proběhl první kontakt s ruským partnerem v projektu podpory ruské národní inventarizace lesů. Proběhla také dodávka software pro podporu inventarizace lesů v Maďarsku.
2006
V roce 2006 proběhla dodávka hardwarové části technologie Field-Map pro maďarskou národní inventarizaci lesů. Byl úspěšně ukončen projekt zahraniční rozvojové spolupráce pro Ukrajinu TechInLes I. V tomto roce se IFER také zapojil do mezinárodního řešitelského týmu roszáhlého projektu EFORWOOD a proběhl první cyklus zjišťování škod zvěří na všech divizích státního podniku Vojenské lesy a statky.
IFER v roce 2006 získal certifikaci ISO.

2005

V souvislosti s rychlým rozvojem technologie Field-Map byla v roce 2005 založena „sesterská“ společnost IFER – Monitoring and Mapping Solutions, zabývající se jejím vývojem, prodejem a souvisejícím marketingem. Tímto rokem byly zahájeny provozní inventarizace jednotlivých v Národním parku Šumava, které pokračují i dalších letech postupně na všech LHC a bylo realizováno i několik dalších projektů a jeden seminář pro uživatele Field-Mapu ve spolupráci se Správou NP a CHKO Šumava. V roce 2005 proběhl také třetí cyklus celostátního šetření škod zvěří na lesních porostech.
2004

V roce, kdy IFER oslavil desetileté výročí svého vzniku, mimojiné řešil několik projektů týkajících se závazků Kjótského protokolu v ČR (inventury a bilance zásob uhlíku) a rozvinul tak své know-how v této oblasti. Stali jsme se také členy uskupení COST Action E44, zabývajícího se harmonizací národních inventarizací lesů v Evropě.
2003

Proběhla kampaň inventarizace uhlíku v NP Kibale, Uganda – jeden z nevýznamnějších projektů řešených pro holandskou Nadaci FACE. Zahájen byl mezinárodní projekt CzechCarbo, zabývající se studiem cyklu uhlíku v terestrických ekosystémech.
2001
Počínaje prvními roky nového milénia se IFER začal více zabývat bilancí uhlíku v lesních ekosystémech a problematikou emisních inventur. Významu také nabýval rozvoj a implementace metodických postupů použitelných pro inventarizaci lesních ekosystémů na národní i regionální úrovni. Dařilo se rozvíjet a řešit problematiku zjišťování kvality i kvantity porostních zásob.
1999
Od roku 1999 začal IFER podle zadání Ministerstva zemědělství rozvíjet nové metody hospodářské úpravy strukturálně bohatých lesů.
1998
V roce 1998 IFER došlo k navýšení počtu řešených projektů (především pro Lesy České republiky, s. p.) a v souvislosti s tím došlo k významnému rozšíření pracovního týmu.
1996
IFER se přestěhoval z původního sídla v Davli do stávající provozovny v Jílového u Prahy. Na zadání Ministerstva zemědělství ČR IFER realizuje ve své historii klíčový pilotní experiment národní inventarizace lesů ČR, v kterém ověřuje funkčnost vlastní metodiky a technologie sběru a zpracování dat. IFER v tomto roce mj. zorganizoval v Harrachově mezinárodní konferenci NATO ARW „Atmosferic Deposition and Forest Management“.
1995
Od roku 1995 začal IFER rozvíjet metody statistické inventarizace lesů. Základním projektem v této oblasti byl vývoj metodiky Národní inventarizace lesů ČR (NIL). V přímé návaznosti na rozsáhlá šetření v rámci NIL začal IFER v druhé polovině 90. let pro potřeby venkovních prací vyvíjet technologii počítačem podporovaného sběru dat – Field-Map, která postupně svými funkcemi obsáhla celou problematiku měření, popisu a mapování lesních ekosystémů.
1994
Zpočátku skupina působila v rámci firmy Pyrus. Po dvou letech se však skupina od Pyrusu, orientovaného především do stavebnictví, odtrhla a založila v květnu 1994 společnost IFER, s. r. o., se sedmi pracovníky (M. Černý, J. Pařez, M. Michalec, P. Slavík, P. Moravčík, B. Černá, D. Moravčíková). V té době směřovaly hlavní projekty do oblasti monitoringu zdravotního stavu lesa a modelování růstových procesů. Monitoring zdravotního stavu lesů postupně přerostl do výzkumu orientovaného na tok látek v ekosystémech a působení různých škodlivých faktorů. V tomto období IFER publikoval dodnes používané Růstové tabulky a Růstové procesy hlavních i vedlejších dřevin ČR.
1992

Historie Ústavu pro výzkum lesních ekosystémů se datuje od počátku roku 1992, kdy se skupina čtyř pracovníků (M. Černý, J. Pařez, M. Michalec, P. Slavík) rozhodla odejít z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM Jíloviště-Strnady) a zahájit samostatnou činnost. Toto rozhodnutí bylo motivováno touhou zkusit práci v malé nezávislé skupině, která nebude zatížena složitou administrativou velkých výzkumných ústavů a kde bude možno intenzivně pracovat.