IFER je nezávislá soukromá firma provádějící:

IFER, od roku 1994, kdy byl založen, realizoval vizi výzkumného a vývojového pracoviště s výrazně mezinárodním záběrem.

IFER disponuje týmem 14 VŠ vzdělaných odborníků se specializací na lesnictví, ochranu prostředí, systémové inženýrství a programování a obchodní činnost podporovaný ekonomicky vzdělaným administrativně ekonomickým týmem.

Pracovníci v sobě spojují kvalifikaci ve výzkumu, vývoji a schopnosti praktického uplatnění v České republice i v mezinárodním prostředí. Přitom jsou schopni plné loajality k firmě a mají schopnost práce v týmu bez zbytečného vnitřního tření.

Technologie pro počítačem podporovaný sběr dat v terénu byla v IFERu vyvinuta do podoby
technologie Field-Map zahrnující kompletní softwarové řešení a integrovaný hardware (www.fieldmap.cz). Field-Map představuje především díky přímé implementaci výzkumných výsledků unikátní řešení ve světovém kontextu. Dnes je používána v 34 zemích světa včetně České republiky ve stovkách licencí.

Logickým vyústěním dlouhodobé výzkumné a vývojové činnosti IFERu je obchodní činností zacílená na komerční využití výsledků a kvalifikace ve výzkumu, a také produktů vývoje. Za tím účelem byla vytvořena v rámci IFER specifická infrastruktura obchodní firmy, tedy zejména vnitřní informační obchodní systém a skladový systém.

VÝZKUM

IFER je v ČR považován díky své výzkumné činnosti za nezávislou a nekontroverzní instituci a jím poskytované výsledky jsou považovány za objektivní a využitelné jak pro rezort Mze, tak pro rezort MŽP. Až dosud se nestalo, že by výsledky nezávislého šetření IFERu byly zpochybněny. Díky tomu se odborníci IFERu podílejí na tvorbě podkladových analýz i koncepčních materiálů pro významná lesnicky obhospodařovaná chráněná území – NPŠ, Beskydy, Jeseníky, Jizerské Hory, Krkonoše, Křivoklátsko. 

IFER svými výsledky přímo ovlivnil rozvoj v některých oblastech lesnického výzkumu:

  • v IFERu vyvinuté růstové modely a z nich odvozené růstové tabulky, jsou součástí platné legislativy (lesního zákona a předpisů souvisejících).
  • V oblasti dendrometrie se IFER zabývá kvantifikací biomasy pomocí alometrických modelů a vývojem metod a technologické podpory vhodné pro zjištění objemu a kvality zásob dřevní hmoty v lesních porostech (podané dvě patentové přihlášky).
  • IFER je expertem ve využití statistických inventarizačních metod v lesnictví: v IFERu byla vytvořena metodika i technologické řešení prvního i druhého cyklu NIL ČR. IFER zajistil čtyři opakování celorepublikového šetření škod způsobených zvěří a vytvořil metodiku a zrealizoval první cyklus inventarizace krajiny CzechTerra.
  • IFER působí v oblasti hospodářské úpravy lesů, která je prvotním zdrojem informací o lesních porostech pro vlastníky a správce lesů. IFER se podílel zejména na konceptu moderního pojetí tvorby hospodářských plánů na bázi provozní inventarizace. V současné době přichází IFER s koncepcí kontinuální hospodářské úpravy lesů.
  • Od roku 2006 jsou experti IFER technicky zodpovědní za vykazování emisní bilance sektorů lesů a krajiny a zemědělství pro ČR (výkaznictví pro UNFCCC a KP). V logické návaznosti na to se pak IFER také zabývá expertízou v oblasti adaptačních a mitigačních opatření v lesnictví (NLP II, projekt LČR).

VÝVOJ

Technologický vývoj bezprostředně navazující na výzkum je podmínkou praktického uplatnění výsledků výzkumu, a tedy i jejich ekonomického využití. Základním polem působnosti IFERu je zjišťování nejrůznějších aspektů stavu lesa a krajiny. Cesta k praktickému lesnímu hospodářství i širšímu využití při správě lesů a krajiny pak vede především přes inventarizaci a hospodářskou úpravu lesů. K tomu, aby potřebné činnosti bylo možné rutinně, a efektivně provádět, je nutné vytvářet technologie a technologické postupy.

Od roku 1995 se IFER zaměřuje na vývoj technologií pro počítačem podporovaný sběr dat v terénu pro oblast lesnictví a krajinářství. To znamená pro oblast, kde je nezbytné efektivně shromažďovat rozsáhlé geograficky identifikované informace s „lesnickou“ přesností, která vylučuje uplatnění geodetických metod a technologií.

Technologie pro počítačem podporovaný sběr dat v terénu byla v IFERu vyvinuta do podoby
technologie Field-Map zahrnující kompletní softwarové řešení a integrovaný hardware (www.field-map.com). Field-Map představuje především díky přímé implementaci výzkumných výsledků unikátní řešení ve světovém kontextu. Field-Map se prolíná prakticky veškerou činností IFERu, čímž je zároveň zajištěna podpora výzkumné činnosti i zpětná vazba potřebná pro další vývoj. Od roku 2000 je Field-Map nabízen na trhu jako komerční produkt. V současné době má Field-Map uživatele ve 38 zemích světa.

Na prodej technologie Field-Map velmi často navazuje konzultační činnost spojená se zaškolováním personálu, tvorby projektů sběru dat, pilotní experimenty, i zpracováním a interpretací výsledků. Výjimečnost Field-Mapu podporuje i to, že je technologií používanou řadou národních inventarizací lesů, konkrétně osmi. V těchto prestižních projektech je obvykle upřednostňováno individuální národní řešení, aby bylo zvoleno obecné řešení typu Field-Mapu, musí být jeho kvality zcela nesporné.

Field-Map je globálně použitelnou hmatatelnou inovativní technologií pro velmi důležitou oblast lesního hospodářství, a proto se vícekrát úspěšně uplatnil i v projektech zahraniční rozvojové pomoci. Po ukončení takového projektu zůstává v zemi příjemce dlouhodobě použitelná technologie i vyškolený personál.

Využití Field-Mapu se postupně pohybuje na cestě od výzkumu, inventarizace, obecného mapování v terénu až k hospodářské úpravě lesů. V České republice nabízené provozní aplikace (odkaz) využívají komplexnost a stabilitu FM (15 let vývoje). Nejde tedy o nové produkty, ale o aplikace, které jsou vyvinuty nad odvozeny prověřeným, robustním robustní jádrem. I díky tomu je možné FM ve specifických aplikacích za příznivé ceny.

Technologie Field-Map byla validována v Joint Research Center (JRC EU) jako technologie vhodná pro mapování v lesních porostech s hustým zápojem, kde GPS selhává.

OBCHOD

Obchodní činnost IFER je zacílená na komerční využití výsledků a kvalifikace ve výzkumu, a také produktů vývoje. Za tím účelem byla v posledních šesti letech vytvořena v rámci IFER specifická infrastruktura obchodní firmy, tedy zejména vnitřní informační obchodní systém a skladový systém.
Produkty IFER jsou specifické a mají poměrně specializovaný okruh zákazníků, kteří se nicméně rekrutují z celého světa. Rozvoj obchodu na takto specializovaném trhu vyžaduje úzkou spolupráci mezi výzkumnými a vývojovými pracovníky a mezi pracovníky marketingu. Díky tomu je možné úspěšně zvládat pravidelné prezentace produktů a nabízených služeb na mezinárodních oborových veletrzích a odborných konferencích.
Komunikace se zákazníky má trvalý charakter. Ze zákazníků se stávají uživatelé, kteří zpravidla odebírají i další produkty. Pokud se ze zákazníka stane uživatel, pak je mu nabídnut systém školení a technické podpory. Pro uživatele technologie Field-Map jsou každé dva roky organizována setkání zaměřená na výměnu zkušeností mezi zákazníky a představení novinek v nabídce IFER.
IFER neprodává pouze své vlastní produkty, ale je i obchodním zástupcem špičkových technologických komponent, které jsou pak součástí integrované technologie Field-Map. Zvládnuta je právní i věcná stránka těchto obchodních vztahů.